Fakturaköp innebär att du säljer en eller flera kundfakturor till ett factoringbolag och får betalt direkt, istället för att vänta på att din kund betalar på förfallodagen. Factoringbolaget tar över fakturan och sköter betalningsbevakning, påminnelser och vid behov inkasso.
Det är en form av factoring, en finansieringsmodell som bygger på dina befintliga kundfordringar. Du omsätter en tillgång du redan har, rätten till betalning för utfört arbete eller levererad vara, utan att ta på dig någon skuld.
Fakturaköp har blivit ett allt vanligare verktyg bland svenska B2B-företag som vill stärka sitt kassaflöde utan att låna eller ge upp kontrollen över sin verksamhet. I den här guiden går vi igenom hur det fungerar, vad det kostar och vilka företag det passar.
Hur fungerar fakturaköp steg för steg?
Processen hos oss på Finansia ser ut så här.
1. Du skapar fakturan som vanligt
Du arbetar kvar i ditt vanliga affärssystem och fakturerar precis som du brukar. Vi har integrationer med Fortnox, Briox, Tecta och andra system.
2. Du väljer att sälja fakturan
Du överlåter fakturan till oss. Det gör du via vår app, direkt i ditt affärssystem genom våra integrationer, eller i kontakt med din personliga kontaktperson. Du bestämmer själv vilka fakturor du vill sälja.
3. Vi gör en kreditbedömning
Innan vi köper fakturan bedömer vi din kunds kreditvärdighet, för att se att kunden har förmåga att betala. Vi gör manuella kreditbedömningar och väger in fler faktorer än en rent automatiserad bedömning. Det är din kunds betalningsförmåga vi tittar på, inte i första hand ditt eget bolags historik.
4. Du får pengarna utbetalda
Vi betalar ut fakturabeloppet, minus den avtalade avgiften, till ditt företagskonto. Vid fakturaköp utan regress betalar vi ut 90 procent direkt och resten när din kund betalat. Vårt mål är att du ska ha pengarna inom 24 timmar.
5. Din kund betalar oss
Din kund får information om att fakturan är överlåten och att betalningen sker till Finansia. Betalningsvillkoren och beloppet är desamma som tidigare.
6. Vi sköter administrationen
Om din kund inte betalar i tid sköter vi påminnelser och vid behov inkasso, så att du slipper bevaka och driva in sena betalningar. Läs mer om vår kravhantering.
Varför använda fakturaköp?
För de flesta företagare handlar det om timing. Verksamheten kan vara lönsam och orderböckerna fulla, men när kunderna betalar om 60 dagar och lönerna ska ut om fem dagar uppstår ett gap. Ett gap som begränsar tillväxt och skapar onödig stress.
Med fakturaköp får du tillgång till pengar som annars ligger låsta i obetalda fakturor. I praktiken innebär det att du kan:
- Betala löner, leverantörer och löpande kostnader utan att vänta på att kunderna betalar
- Tacka ja till nya uppdrag även när pengarna från det förra inte kommit in
- Investera i tillväxt, rekrytering eller material när tillfället uppstår
- Driva företaget med framförhållning i stället för att hoppas att betalningar landar i tid
Du startade troligen ditt företag för att fokusera på det du är bäst på. Med fakturaköp får du mer tid att göra just det.
Fakturaköp med eller utan regress
Regress handlar om vem som bär risken om din kund inte betalar. Det är den viktigaste skillnaden inom fakturaköp och påverkar både utbetalning och trygghet.
Med regress behåller du kreditrisken. Om din kund inte betalar efter en viss period kan fakturan gå tillbaka till dig. Innan det händer sköter vi påminnelser och inkasso. Det är den klart vanligaste modellen, ungefär 95 procent av de fakturor vi köper är med regress, och trösklarna för att komma igång är lägre. Modellen är populär bland nystartade företag och företag med stabila kunder.
Utan regress tar vi kreditrisken vid obestånd. Om din kund inte kan betala, till exempel vid insolvens eller konkurs, bär vi förlusten och du har inget betalningsansvar. Vi betalar ut 90 procent av beloppet direkt, och resterande 10 procent är en självrisk som du får när din kund betalat. Det gäller obestånd, inte tvist. Om din kund bestrider fakturan, till exempel hävdar att arbetet inte utförts, ligger ansvaret kvar hos dig. Därför är vi noggranna med din kunds kreditvärdighet innan vi köper en faktura utan regress.
Vill du gå djupare reder vi ut hela skillnaden i vår guide om fakturaköp med eller utan regress. På Finansia kan du kombinera båda modellerna beroende på kund och situation.
Vad kostar fakturaköp?
Vi tar ut en avgift, en provision, på fakturabeloppet. På avgiften tillkommer moms. Priset avtalar vi med dig från start och det gäller sedan löpande. Vi sätter det alltså inte per enskild faktura. För de flesta landar avgiften runt 2 procent.
Det som avgör nivån är två saker:
- Din avtalade volym. Ju mer du finansierar löpande, desto bättre pris.
- Dina kunders kreditvärdighet. Stabila kunder med god betalningshistorik ger bättre villkor.
En enskild fakturas storlek påverkar inte priset. Om en faktura är på 100 000 kronor eller en miljon ger samma avtal samma villkor.
Jämför inte bara procentsatsen. Fakturaservice, kravhantering, personlig kontaktperson och professionell hantering av dina kunder väger ofta tyngre än ett par tiondels procent i avgift.
Vilka företag passar fakturaköp för?
Fakturaköp passar de flesta B2B-företag som fakturerar med kredit. Behovet handlar om en situation: du har utfört ett arbete eller levererat en vara och väntar på betalning.
Tjänsten är särskilt värdefull för:
- Tjänsteföretag och konsultbolag som ofta har långa betalningsvillkor och höga personalkostnader. Bemanningsbolag, IT-konsulter och andra tjänsteföretag använder fakturaköp för att hantera gapet mellan utfört arbete och inkommande betalning.
- Bygg- och entreprenadföretag där stora materialkostnader och löner måste betalas innan slutkunden gör det. Projektbaserade verksamheter med lyftplaner och delbetalningar vinner särskilt mycket.
- Växande företag som behöver investera i tillväxt men inte har kassaflödet att göra det. Att lönsamma företag ofta har sämst kassaflöde är vanligare än man tror.
- Säsongsbetonade verksamheter som behöver jämna ut kassaflödet över året, exempelvis inför högsäsong då kostnaderna ökar innan intäkterna kommer in.
- Nystartade företag som ännu inte har bankrelationer eller kreditfaciliteter men som redan har fakturor att omsätta. Eftersom vi utgår från dina kunders kreditvärdighet kan fakturaköp fungera även tidigt.
Skillnaden mellan fakturaköp och fakturabelåning
Många blandar ihop fakturaköp och fakturabelåning, och det är inte konstigt: branschen använder begreppen olika. Vissa aktörer menar med fakturabelåning att fakturan bara används som säkerhet för en finansiering, andra använder inte ordet belåning alls.
Hos Finansia är fakturabelåning samma tjänst som fakturaköp med regress. Fakturan överlåts till oss i båda fallen, och du behåller kreditrisken: betalar din kund inte kan fakturan gå tillbaka till dig.
Det viktiga är därför inte vad tjänsten kallas, utan vem som tar kreditrisken om din kund inte betalar. Vid fakturaköp utan regress tar vi den risken vid obestånd. Är du osäker på vad en aktör menar, fråga, så reder vi ut det. Vi går igenom vad som skiljer fakturaköp och fakturabelåning i en egen guide. På Finansia får du tillgång till båda uppläggen.
Hur påverkas din kund?
Det är en av de frågor vi hör oftast, och den är helt rätt att ställa. Att låta någon annan hantera betalningsdialogen med dina kunder kan kännas känsligt.
I praktiken märker din kund liten skillnad. Fakturan ser ut som vanligt, med tillägget att den är överlåten och att betalningen sker till oss. Betalningsvillkoren är desamma.
Det som skiljer en bra factoringpartner från en dålig är hur den hanterar situationer som uppstår. Vilken ton har påminnelserna? Hur eskalerar de ett ärende? På Finansia är dina affärsrelationer alltid utgångspunkten. Vi hanterar varje kund med den omsorg och professionalism som situationen kräver.
Så väljer du rätt factoringpartner
Alla factoringbolag erbjuder i grunden samma sak: att köpa din faktura och betala dig snabbt. Skillnaden ligger i hur de gör det.
- Professionell kundhantering. Fråga hur factoringbolaget hanterar påminnelser och krav. Dina kunders upplevelse påverkar din affärsrelation.
- Personlig kontakt. Finns det en namngiven person som lär känna din verksamhet, eller hamnar du i ett kösystem varje gång du ringer?
- Systemintegrationer. Kan du koppla fakturaköpet till ditt befintliga affärssystem? Integrationer med Fortnox, Briox eller Tecta sparar tid och minskar risken för fel.
- Transparenta villkor. Förstår du hela kostnadsbilden, inklusive att moms tillkommer på avgiften?
- Reglerad verksamhet. En factoringpartner som är registrerad hos Finansinspektionen följer det regelverk som gäller för finansiella verksamheter i Sverige.
Vi på Finansia har funnits sedan 2012. Vi erbjuder personlig service, manuella kreditbedömningar och en egen app, och vi är registrerade hos Finansinspektionen. Bli kund hos oss och läs mer om hur vi kan hjälpa ditt företag.
Vi tar inte alla kunder
Vi gör manuella kreditbedömningar på varje ny kund och varje större faktura. Det innebär att vi ibland säger nej. Det är en del av jobbet, och det är en del av värdet för dig som blir kund. När vi tar in ett företag i vår portfölj vet vi att förutsättningarna stämmer. Det skyddar både dig och oss.
Vanliga frågor om fakturaköp
Hur snabbt får jag betalt?
Vårt mål är att du ska ha pengarna på kontot inom 24 timmar. Hos andra aktörer varierar det, men de flesta erbjuder utbetalning inom ett par bankdagar.
Måste jag sälja alla mina fakturor?
Nej. Du väljer själv vilka fakturor du vill sälja och när, enstaka fakturor eller hela flödet löpande.
Kan nystartade företag använda fakturaköp?
Ja. Vi utgår i första hand från dina kunders kreditvärdighet, inte bara ditt eget företags historik. Fakturaköp med regress har lägre trösklar för nystartade företag.
Behöver jag byta affärssystem?
Nej. Vi integrerar med Fortnox, Briox, Tecta och andra system via API.
Vad kostar fakturaköp?
Vi tar ut en provision på fakturabeloppet, plus moms. Priset avtalar vi från start utifrån din volym och dina kunders kreditvärdighet, och för de flesta landar det runt 2 procent. En enskild fakturas storlek påverkar inte priset.
Vad händer om min kund inte betalar?
Det beror på om du valt fakturaköp med eller utan regress. Utan regress tar vi risken vid obestånd, alltså om din kund inte kan betala. Med regress hjälper vi till med påminnelser och inkasso, och om alla indrivningsförsök misslyckas kan fakturan gå tillbaka till dig.
Vad är skillnaden mellan fakturaköp och factoring?
Fakturaköp är en del av begreppet factoring. Factoring är samlingsnamnet för tjänster som bygger på kundfordringar och rymmer både fakturaköp och fakturabelåning.
Är Finansia registrerat hos Finansinspektionen?
Ja. Vi är registrerade hos Finansinspektionen, vilket innebär att vi följer det regelverk som gäller för finansiella verksamheter i Sverige.
Läs mer
- Fakturaköp hos oss: allt om vår fakturaköpstjänst
- Fakturabelåning: upplägget där du behåller kreditrisken
- Fakturaservice: slipp administrationen kring dina fakturor
- Bli kund: fyll i dina uppgifter så kontaktar vi dig